Zpravodajství 2023

Jarní část závodní sezóny - Jirka Koblasa

24.06.2023 23:52
"Jarní část závodního roku je za námi a tady je hodnocení našeho úspěšného cyklisty Jirky Koblasy a to přímo jeho slovy:
Pro letošní rok jsem měl 3 cíle- 400 ultra, mistrovství republiky v maratonu horských kol a umístění v závodech Českého poháru maratonu horských kol.
Ne vždy se vše podaří, tak jak si člověk naplánuje, a i mě se nepodařilo zajet na Mistrovství republiky – Stolové hory-Machov tak jak bych si přál a představoval-množství pádů i částečně poškozené kolo mě odsunulo z medailových pozic až na 5. místo.
O to víc jsem se soustředil na další cíl, a to závod Trasa vede z obce Mostek, krásným krajem přes pořádné kopce-9000 nastoupaných metrů, hřebeny Krkonoš, Jizerských a Lužických hor, dále pak soutěskami Českého Švýcarska až do Hřenska, nejzápadnějšího bodu tohoto závodu. Na čtyřistakilometrovém okruhu pak sjedete do Máchova kraje a přes Bezděz jedete do Českého ráje. Zde míjíte pískovcové masívy, ale i středověké hrady a zříceniny. Poslední kilometry vás zavedou do Podkrkonoší, kde přes kopce Tábor, Kumburk a hrad Pecku dorazíte do svého cíle a uzavřete okruh opět v obci Mostek. Týden před startem, který byl 20.5. jsem si jel najet část tratě – ten den jsem najel 275 km a nastoupal přes 5000 metrů – okouknul jsem místa kde doplnit vodu a zároveň si udělal představu o tomto závodu. Dal jsem si cíl dojet v TOP 10 a zajet čas kolem 25 hodin.
Hned od startu jsem se držel v popředí a v Dolní Olešnici jsem spíš z hecu předjel našeho nejlepšího ultra maratonce Dandu Polmana, který jenom pronesl „tak ty se toho nebojíš „a zakroutil hlavou. Bylo mi jasné že s Dandou jet dlouho nemohu, a tak jsem si vybral za společníka Ondřeje Svobodu – loni byl na 200 ultra – na 5. místě a na 1000 mil byl dokonce 3.
V lužických horách jsem si přeskočil dopředu a dál jel s Erikem s Příbrami – po dvou zastávkách na pivko jsme okolo druhé hodiny dojeli na plnohodnotný checkpoint. CP 1, který se nacházel cca uprostřed trasy, na 232 km, v obci Valkeřice – tam mě čekalo velké rozhodování zda zkrátit občerstvení a po polévce a pivku se dát dohromady se skupinkou čtyř Slováků a opustit Erika, a nebo si dát ještě kávičku s dezertem a pokračovat dále s Erikem-s odstupem času jsem došel k závěru že jsem měl jet ve větší skupince Slováků-Erik byl v kopcích o něco slabší, ale na rovinách jsme si vzájemně pomohli a tak jsme jeli společně až pod Tábor, kde jsem se rozhodnul už na Erika nečekat a jet dál sólo jízdu až do cíle. Vše fungovalo, jak mělo, a tak celkem svěží jsem dorazil do cíle v čase 25hodin 35minut na 9místě jako jeden z nejstarších účastníků tohoto závodu. Pouze snad Jan Kopka, který je ještě o rok a půl starší – který zdolal na kole zasněženou Aljašku i rozpálené africké pouště a založil i vlastní závod: 1000 Miles, skončil za mnou o více jak 3 hodiny na 27 místě. Tento závod zůstane asi za tím mým nejlepším závodem, a i na dalších závodech Jičínské cyklo ligy jsem přijímal velké gratulace a uznání od závodníků, kteří tento závod sledovali.
Posledním cílem jarní sezony bylo se pokusit vrátit se do souboje o Český pohár – podmínkou bylo dobře zajet jeden z nejtěžších dlouhých maratonů který se jel 3.6. v Dolní Moravě- 90 km a nastoupáno 3200 metrů vše v těžkém terénu-náročné sjezdy i výjezdy. V úterý na závodech v Dřevěnicích jsem si při pádu ve výjezdu zlomil a narazil žebra. Jel jsem si svoje tempo, abych to udýchal – žebra bolela – risknul jsem to a jel tento závod, abych se vrátil na medailové pozice v Českém poháru, ale vše jsem sjel a vnímal jsem i přírodu okolo. Odměnou je 3 místo v kategorii a 51 celkově – tak jsem zpátky v Českém poháru a na podzim mám alespoň motivaci – ale jinak si dám oraz, abych vše doléčil.
Všechny zdravím a držím vám pěsti na vašich závodech – ať se vám hlavně vyhýbají zranění a jezdí vám to podle vašich přání a představ."
 
                                                                                                                         Jirka Koblasa

 

 

Jičínská 50 a silniční Sudety pohledem Rudy Cogana

29.05.2023 03:10
Report z minulého víkendu slovy našeho nového člena oddílu Rudy Cogana:
 

"Po 5 až 10 letech by každý měl změnit práci nebo aspoň zaměstnavatele, jinak hrozí vyhoření. Ve sportu je možné změnit disciplínu, trenéra nebo aspoň klub. Laso mi hodil klub Carla.Kupkolo.cz Dvůr Králové nad Labem. A všechno je jinak, hlavně mám najednou novou motivaci.

V sobotu jsem Jičín Weber na 25 km začal trochu přes závit v první skupině – s AG mistrem světa v terénním triatlonu Petrem Cmuntem a Josefem Bakem. Petr Cmunt před brodem přetrhl řetěz, a Pepa se mně zbavil v průjezdu Železnicí, s čímž jsem počítal, potřeboval jsem náskok na draky za mnou pro technické pasáže před Bradleckou Lhotou, letěl na mě kadet Dominik Kvitský a junior Lukáš Mach. Byl jsem rád, že jsem hákoval a trochu si odpočinul na silnici. Kupodivu ve stoupání kolem Zebína odpadl Lukáš, a mě se pak Dominik zbavil na schodech do potoka – on krásně projel, a měl 15 sekund, zkusil jsem ho sjet, ale zůstal jsem třetí. Trojka je dobrá, taková souhra okolností už nebude: sucho, rychlý spoj na začátek, odstoupení favorita, zaváhání vyrovnaných borců.

1 BAKO JOSEF 1985 KUPKOLO.CZ 55:44.5

2 DOMINIK KVITSKÝ 2007 CYKLOKLUB JIČÍN 58:13.2

3 RUDOLF COGAN 1971 CARLAKUPKOLO.CZ 58:30.3

4 LUKÁŠ MACH 2004 CYKLOSERVIS KAMENÍK 58:37.4

5 MARTIN KOLAŘÍK 1981 TMC66/HOPE STUDIO 59:40.8

6 TOMÁŠ DVOŘÁK 1985 HAVEN TEAM 59:49.1

 

 

 

V neděli byl Broumov 104 km silniční DEKOM SYSTEM SUDETY TOUR 2023 - trasu připravil Pepa Říha z CK Pardubice.

Od prvního kopce v Polsku jsem plápolal na konci vedoucí skupiny. Ještě Vysokou Srbskou jsem udržel v kontaktu, ale zlomil mě krátký kopeček za vrcholem kostek, dostal jsem 20 m a bylo to pryč. Kolem mě se naštěstí sjela 5členná skupina pro pořadí 15 -19, která docela jela – ne mojí zásluhou (když nemůžeš, tak nestřídej!), od Teplic křeče. Měl jsem už jen jednoho žolíka – jeden nástup a konec. Jaroslav Řeháček a Ondřej Solnička neblbli, jeli skvěle a nechali mě žít. Ve spurtu po kostkách do Broumovského náměstí jsem jim to „vrátil“, ale musel jsem: byl tam ještě borec o první místo v kategorii: výborný Jaroslav Halík, a ten do finiše taky šel fest. Na sílu (spíše rukou a břicha) jsem jim na těžký převod odejel, v cíli křeče, ale s tím jsem počítal. Celkově 15., férově jsem měl být 17.

Každopádně nový klub mě docela nakopnul, je to skutečně závodní tým, loni mezi profíky odešel Jan Lukeš. Jezdím tak „odpovědně“ za výbornou čokoládu Carla a taky férový obchod KUPKOLO.cz."

 

Přejeme hodně štěstí a úspěchů v našich oddílových barvách...

 

Stříbrný Lukáš Kraus na Extreme bike v Mostě

15.05.2023 23:36

"13.5 v sobotu jsem se zúčastnil dlouhé trasy na závodě Extrém bike Most. Závod už má dlouholetou tradici a letos to byl tuším již 22.ročník. Trať je známá tím, že je to téměř celou dobu po místních trailech takže se tomu občas přezdívá xc závod na 60km. Závodil jsem v kategorii elite a na startu se sešlo pár zvučných jmen. Po startu asi na 10km jsme ve stoupání odjeli ve 4 lidech zbytku startovního pole. Nakonec jsme zbyli 3 pak už je 2. Kousek za půlkou závodu mi ujel první závodník Tomáš Ševců. Nakonec jsem dojel na 2.mistě s velkou spokojeností. Den to byl náročný, ale opravdu povedený a užitý. Motivace vyrostla a těším se na další závody."

A je potřeba dodat, že forma u Lukáše roste, což potvrdil celkovým pátým místem na dlouhé trase na Jičínské 50..

A tady je pár fotek

Maratonská MTB sezóna zahájena v Hradci Králové na Prima cupu

19.04.2023 23:59
 
V sobotu 15.4.2023 se konal první závod Prima cupu - dlouhá trať zařazená do Českého poháru v maratonu. Přestože jsou hradecké lesy téměř rovinaté, závod by se svou obtížností srovnal s vysokohorskou etapou. Předchozí deště udělaly z trailů okolo písníku Marokánka a Bělečského potoka exkluzivní bajkerské hřiště - brody, bláto, lávky, kořeny, výběhy, písek... Ani dětské kategorii nebyly ochuzeny o vodní lázeň v okolí cíle umístěném na Stříbrném rybníce.
Devítka našich závodníků se postavila na start nějaké z tratí. Tentokrát medaile chyběli, ale první vyhrání z kapsy vyhání ... V dětských závodech Tadeáš Ulvr 16. s Kubou Schejbalem 11.. Na padesátce 7. Luboš Toman, 14. Kuba Skalický, 17. Lukáš Toman, 6. Adam Ulvr. Na dlouhé - sedmdesáti kilometrové trati 4. v kategorii Jirka Koblasa - kloubouk dolů, že trefil do cíle, protože přes bláto na brýlých musel vidět pouze svoje přední kolo... Dále 27. Jarda Hanzl. Na dlouhé trati jel také navrátilec do našeho týmu - zřejmě týmová jednička - Lukáš Kraus, který dojel po technických problémech 11. Naopak opačným směrem než Lukáš zamířila Karolína Bergerová, která od letošní sezony bude po zhruba 30 letech strávených v dvorských barvách, hájit také červenobílé barvy, ale v hradeckém týmu Ghost. Start v novém týmu a poprvé jako rodič zahájila 3. místem - přejeme jí další úspěchy v novém působišti...
 
https://fb.watch/jZ61BExEit/ - krátká videoreportáž